تبلیغات
علوم زیستی - مرغ های هورمونی نداریم اما کتف و بال نخورید بهتر است
علوم زیستی
به نام خداوند جان آفرین
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام خدمت بازدید کنندگان محترم.این وبلاگ با هدف بالا بردن سطح علمی دانشجویان و دانش اموزان عزیز توسط اینجانب در معرض دید شما عزیزان قرار گرفته است.لازم به ذکر است هرگونه کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.با تشکر.مدیریت وبلاگ.

مدیر وبلاگ :ژیلا حسانی
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب وبلاگ برای اسفاده زیست پژوهان محترم تا چه حد مفید است؟
یکی از بحث های داغ که اغلب افراد در میهمانی ها و سر سفره های رنگین غذا ، راجع به آن به بحث و گفتگو می نشینند ، مرغ های هورمونی و عوارض ناشی از هورمون بر روی بدن است . همین امر ، نگرانی هایی برای مصرف مرغ به وجود آورده و باعث می شود افراد از خوردن آن لذت کافی نبرند .
یکی از بحث های داغ که اغلب افراد در میهمانی ها و سر سفره های رنگین غذا ، راجع به آن به بحث و گفتگو می نشینند ، مرغ های هورمونی و عوارض ناشی از هورمون بر روی بدن است . همین امر ، نگرانی هایی برای مصرف مرغ به وجود آورده و باعث می شود افراد از خوردن آن لذت کافی نبرند .
اما آیا واقعاً به مرغ ها هورمون اضافه می شود و آیا عوارضی مانند موهای زائد ، با هورمون ها در ارتباط است ؟ آیا نظارتی بر روی افزودن این مواد به مرغ ها و طیور وجود دارد.
دکتر نوردهر رکنی استاد صنایع گوشت دانشگاه تهران در خصوص مرغ های هورمونی و همین طور هورمون ها گفت : بعضی از هورمون ها روند رشد را تسریع می کنند و مرغداران برای اینکه در کوتاه ترین زمان رشد را تقویت کنند ، از آن استفاده می کنند . جوجه ای که به آن هورمون اضافه شده را می توان در زمان کمتری به کشتارگاه رساند ؛ این هورمون ها که هورمون های جنسی هستند می توانند برای مصرف کننده مخاطره آمیز باشد ؛ مثلاً در خانم ها باعث رویش موهای زائد در صورت شان شود .
وی در خصوص این گونه مرغ ها در کشور تصریح کرد : درباره ی ایران باید گفت از آنجایی که هورمون ها بسیار گرانند ، مرغداران از آنها استفاده نمی کنند و به جای آن از آنتی بیوتیک های ارزان قیمت استفاده می شود . این آنتی بیوتیک ها افزایش دهنده رشد نیستند ، بلکه از بیماری های باکتریایی و بیمار شدن مرغ ها جلوگیری می کنند و تا حد کمی به طور مستقیم رشد مرغ ها را بهتر می کنند .
وی افزود : در کشورهایی همچون آمریکا و کشورهای اروپایی این هورمون ها به مرغ اضافه می شود که در آنجا هم غیر مجاز است .
دکتر رکنی در خصوص جنس هورمون هایی که به مرغ ها افزوده می شود ، گفت : اکثر این هورمون ها جنسی هستند که بیشتر درپوست مرغ ها تزریق می شوند و با اسامی تجاری به فروش می رسند مثل هورمون ، تستوسترون ( هورمون مردانه ) که باعث رشد موهای زائد به خصوص در صورت زنان می شود . 

دکتر امیر هوشنگ احسانی ؛ متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشکده ی علوم پزشکی دانشگاه تهران در خصوص رشد موهای زائد در خانم ها و ارتباط آن با هورمون ها گفت : رشد موهای زائد به دلیل اشکالاتی در تخمدان خانم ها و غدد فوق کلیوی آنها و گاه به دلایل ارثی و ژنتیکی ، در نواحی مردانه ( مثل ناحیه ی چانه ، سبیل ، اطراف سینه و ناف ) است.
وی افزود : در این خانم ها مواردی مانند عادت ماهیانه ، وجود آکنه درصورت و بدن ، ریزش موی تیپ مردانه ، ریزش موی جلوی سر و کاهش آن باید بررسی شود تا علت این مشکل مشخص گردد که آیا موارد هورمونی است یا به دلیل مصرف داروهایی است که باعث پر مویی می شوند ( مثل داروهای آندروژن دار ، یا هورمون های مردانه ، قرص های کورتون دار ، استروئیدها و ... ) و یا علل دیگر .
دکتر عباسعلی مطلبی ، دکترای بهداشت مواد غذایی ، در خصوص هورمون ها گفت : هورمون ها در گروه های دارویی دسته بندی می شوند و کاربردهای متفاوت و مختلفی دارند . بخشی از انواع هورمون ها برای بلوغ زودرس استفاده می شود و هورمون هایی از خانواده پروژسترون ، تستوسترون هستند . گروه دیگری از هورمون ها به هورمون رشد معروفند و روند رشد را تسریع می کنند که در قالب افزودنی ها و به صورت تزریقی استفاده می شوند .
دکتر مطلبی تاکید کرد : این ذهنیت که به مرغ ها هورمون اضافه می شود ، ذهنیتی غلط است ، و ما به دو دلیل در کشورمان اصلاً از هورمون برای تحریک رشد دام ها و طیور استفاده نمی کنیم . دلیل او جنبه ی شرعی آن است . ما معتقدیم برای رشد نباید از ماده ای استفاده کنیم که آن ماده از یک طرف باعث افزایش وزن یک موجود زنده بشود و از طرف دیگر برای مصرف کننده به عنوان باقیمانده ضرر و زیان داشته باشد . از طرفی ، آزمایش های تخصصی برای کنترل و تشخیص استفاده از هورمون ها در گوشت قرمز و مرغ انجام می شود . در خصوص واردات نیز سازمان دامپزشکی کشور سیستم کنترلی گسترده ای دارد.
وی ادامه داد : تولید کننده ها و پرورش دهنده هایی که دام و طیور پرورش می دهند ، همچنین داروخانه های دامپزشکی که داروها و افزودنی های دامی عرضه می کنند ، کاملاً کنترل شده و مضرات مربوط به استفاده از هورمون ها به آنها توضیح و تذکر داده می شود . همچنین دامپزشکی بخشی به عنوان کنترل باقیمانده ها دارد که در این زمینه از گوشت مرغ نمونه گرفته و آزمایش می شود . قطعاً اگر کسی دچار این اشتباه بشود و در پرورش دام و طیور از هورمون ها استفاده کند ، با او برخورد جدی می شود.
این عضو شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی تصریح کرد : مصرف کنندگان می توانند با خیال راحت از فرآورده های دامی از جمله مرغ استفاده کنند ، چرا که در کشتارگاه مجاز و قانونی و تحت نظر دامپزشکان ، کشتار و تحت نظارت سازمان دامپزشکی ،بسته بندی می شوند . پس با این سیستم نظارتی چطور ممکن است مرغی وارد بازار شود که حامل ماده ای مضر برای مصرف کنندگان باشد.
دکتر مطلبی در پاسخ به این سوال که چرا این ذهنیت در افراد وجود دارد که مرغ های هورمونی در بازار عرضه می شود، خاطر نشان کرد : در جامعه در بین برخی از افراد نوعی این گونه جا افتاده است مردی که خصوصیات زنانه در او مشاهده می شود یا زنی که خصوصیات مردانه در او وجود دارد ، گوشت و مرغی مصرف کرده است که هورمون داشته است . حتی از لوازم آرایشی و انواع کرم ها که توسط خانم ها مصرف می شود نیز می توان برایش جای شبهه و سوال گذاشت که این عوارض را ایجاد کند تا شرایط ژنتیکی و فیزیولوژیکی ، احساس می شود که برخی با طرح چنین موضوعاتی چه بسا تلاش می کنند تمایل مردم به استفاده از گوشت مرغ را به هم بزنند و آنها را به سمت مصرف گوشت قرمز و یا استفاده از غذاهای آماده به شکل دیگر منحرف کنند . این بحث ها نوعاً مطرح بوده و ما سال های سال کارهای پژوهشی زیادی انجام دادیم که ببینیم آیا گوشتی که از مرغداری بیرون می آید ، باقیمانده ی هورمونی دارد یا نه و در تحقیقات مان به چیزی نرسیدیم
وی افزود : همه مزارع کشاورزی تحت کنترل نظر دکترای دامپزشکی هستند و آن کارشناس باید مسئول و پاسخگو باشد . این نکته را هم نباید فراموش کرد که تزریق هورمون به مرغ مقرون به صرفه نیست و برای مرغداری به صرفه نیست که به مرغ ها هورمون تزریق کننیم.
رامین خاکسار ، مدیر گروه علوم و صنایع غذایی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در این باره گفت : تزریق هورمون به مرغ به خاطر رشد هرچه سریع تر آن است ؛ اما از نظر اقتصادی اصلاً مقرون به صرفه نیست . وی تاکید کرد : قیمت تمام شده مرغ که هورمون دارد ، بالاتر است و به همین دلیل توجیه اقتصادی ندارد ؛ پس انگیزه ای برای این تقلبات وجود ندارد.
وی همچنین در مورد آنتی بیوتیک ها گفت : دامدارهایی که برای پرورش دام خود از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند ، چند روز قبل از کشتار دام باید آن را قطع کنند تا بدان دام و طیور عاری از آنها باشد . بعضاً دیده می شود مصرف این آنتی بیوتیک ها تا آخرین روز ادامه می یابد و بیماری که قبلاً با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شد ، با خوردن این مرغ ها بدنش مقاوم می شود .
دکتر علی هاشمی، کارشناس دفتر طیور سازمان دامپزشکی کشور گفت : ساختار هورمون ها استروئیدی یا از اسیدهای آمینه است که توسط غدد درون ریز تولید و ترشح شده و به کمک خون به سلول های بافت های مختلف یعنی محل فعالیت فیزیولوژی ترشح می شوند و نقش خود را از طریق تنظیم میزان سنتز و فعالیت آنزیم ها ایفا می کنند . هورمون ها قبل از اینکه توسط سلول های هدف به مصرف برسند وارد جریان خون می شوند ؛ به طوری که غلظت هر هورمون در خون نموداری از فعالیت غده ترشح کننده آن است.
وی افزود با توجه به اینکه هورمون مورد نیاز سلول ها از لحاظ کمی بسیار ناچیز است ، میزان غلظت هورمون ها در جریان خون بسیارکم می باشد . چنانکه مقدار هورمون های پروتئینی موجود در خون حدود 10 به توان منهای 12 الی 10 به توان منهای 10 است.
دکتر هاشمی درپاسخ به این سوال که آیا در ایران به مرغ ها هورمون تزریق می شود ، گفت : در طول مدت تشکیل سازمان دامپزشکی کشور هیچ گونه واردات هورمون ، چه برای دام و چه برای طیور و سایر حیوانات صادر نشده و برای آن ممنوعیت قانونی اعلام شده است . اگر هم چیزی در ایران باشد، به صورت قاچاق و غیر قانونی وارد شده است که درصورت مشاهده توسط مجریان و مسئولان سازمان و همکاران ما در سطح کشور با آنها برخورد می شود.
این کارشناس تاکید کرد : تزریق هورمون به دام و طیور برای صنعت دام و طیور کشور صرفه اقتصادی ندارد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا مردم بر این باورند که به مرغ ها هورمون تزریق می شود ، گفت : متاسفانه این ساخته و پرداخته ذهن مردم است و به صورت عوامانه به این مساله نگاه می شود . اختلالات هورمونی خانم ها می تواند به دلیل مصرف سبزیجات و غذاهای حساسیت زا باشد که غدد درون ریز را تحریک می کنند و اختلالات هورمونی را نمی توان به مصرف هورمون ربط داد.
وی افزود : طول دوره پرورش طیور بین 55 تا 60 روز است که در این مدت مرغ باید بین 2/5 تا 3 کیلوگرم وزن داشته باشد و اگر این زمان بیشتر شود ، میزان چربی زیادتر می شود و ربطی به هورمون ندارد.
 
جمع بندی:
مرغ های هورمونی یکی از دغدغه های تغذیه ای بسیاری از مردم است که باعث می شود با نگرانی مرغ را مصرف کنند و یا تغییرات هورمونی مثل رشد موهای زائد را از پیامدهای مصرف مرغ های هورمونی بدانند؛ اما در گفتگویی با کارشناسان دام و طیور و پزشکان در برداشت آزاد این شماره دنیای تغذیه به این نتیجه رسیدیم که تولید مرغ های هورمونی به دو دلیل عمده در ایران صورت نمی گیرد : اول اینکه تزریق هورمون به مرغ به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و مرغداران انگیزه ای برای تزریق هورمون ندارند و دوم اینکه نظارت های جدی از سوی سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت در این امرصورت می گیرد . بنابراین پرورش مرغ های هورمونی در ایران شایعه یا بهتر بگوییم توهمی بیش نیست و مردم عزیزمان با خیال راحت می توانند مرغ را به عنوان یک منبع خوب پروتئین مصرف کنند.
متاسفانه اکثر مردم به شایعه‌ها بیش از حقیقت و واقعیت‏های علمی توجه می‏کنند. با اینکه بارها متخصصان مربوطه اعلام کرده‏اند از هورمون در صنعت مرغداری استفاده نمی‏شود و مشکلی در مضر بودن این ماده غذایی نیست، اما آنها همچنان قسمت‏هایی از گوشت مرغ به خصوص بال مرغ را به دلیل هورمونی بودنش استفاده نمی‏کنند. علاوه بر این، گاهی برخی از پزشکان که اکثرا مطالعه‌های آنها براساس منابع کشورهای غربی است، توصیه می‏کنند از بال مرغ استفاده نشود اما درواقع این هشدار به معنی استفاده از هورمون نیست. گرچه در کشورهای غربی به خصوص آمریکا برای رشد سریع مرغ از هورمون استفاده می‏شود اما از سال 1960 به بعد در اروپا استفاده از هورمون منع شده است که انتظار می‏رود در آمریکا نیز مصرف آن ممنوع اعلام شود. در حال حاضر مشکلی که مرغ‏های صنعتی کشورمان با آن مواجه هستند، استفاده از آنتی‏بیوتیک آن هم برای پیشگیری و درمان بیماری‌های عفونی است که مساله آن با هورمون کاملا متفاوت است و چون این آنتی‌بیوتیک‌ها در چربی‏های زیر پوست مرغ، جمع می‌شوند، مصرف مرغ با پوست و به خصوص قسمت بال مرغ که مملو از چربی است، توصیه نمی‌شود. 
درضمن از دیدگاه علم تغذیه، مصرف بال مرغ که معمولا با پوست خورده می شود و گردن مرغ به دلیل داشتن چربی‌های اشباعی که دارند،‌ مضر است و باید تا حد امکان چربی‌های قابل مشاهده بدن مرغ گرفته شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 17 مهر 1393
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:50 ق.ظ
Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
overlapping. I just wanted to give you a quick heads
up! Other then that, wonderful blog!
جمعه 13 مرداد 1396 07:01 ق.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger if
you are not already ;) Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی