تبلیغات
علوم زیستی - پــدر و مـادر ها ،شما هم کنکوری هســــتید
علوم زیستی
به نام خداوند جان آفرین
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام خدمت بازدید کنندگان محترم.این وبلاگ با هدف بالا بردن سطح علمی دانشجویان و دانش اموزان عزیز توسط اینجانب در معرض دید شما عزیزان قرار گرفته است.لازم به ذکر است هرگونه کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع امکان پذیر می باشد.با تشکر.مدیریت وبلاگ.

مدیر وبلاگ :ژیلا حسانی
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب وبلاگ برای اسفاده زیست پژوهان محترم تا چه حد مفید است؟
یکى از مسائلى که در مطالعه و آمادگى داوطلبان کنکور نقش مهمى دارد همکارى و همراهى والدین با این عزیزان براى فراهم کردن شرایط زندگى است؛ به گونه اى که دانش آموز، فرصت کافى براى مطالعه و استراحت داشته باشد. همچنین فراهم کردن محیطى امن همراه با آرامش و سایر امکانات در حد توان براى فرزندان، از دیگر مواردی است که والدین می توانند در ایجاد آن نقشه داشته باشند. والدین باید در مواقع بحرانى و سخت با فرزند کنکورى شان همدلى نمایند و فضاى مناسبى را ایجاد کنند تا آنان بتوانند خود را در آن فضا قرار داده و توانمندى هایشان را اثبات کنند. مهمترین کارى که والدین می توانند انجام دهند همراه بودن است، و این همراه بودن مى تواند شامل موارد مختلفى شود که بسته به خواست داوطلبان و توان و امکانات والدین، متفاوت است. از مهمترین کارهایى که شما والدین عزیز در راستاى همدلى با فرزندان کنکورى تان مى توانید انجام دهید، مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- با فرزندانتان دوست باشید

آیا تا به حال به این موضوع دقت کرد هاید که فرزندان هر خانواد هاى،دوستانى دارند که سعى می کنند حر فهاى خود را با آنها در میان بگذارند، با آنها درد دل کنند و براى حل مشکلاتشان از آنها کمک بخواهند؟ این موضوع بیشتر به آن دلیل است که یا آنها والدین را براى طرح مشکلاتشان به اندازه دوستانشان قابل اعتماد نمى دانند و یا احساس می کنند که روابط آنها با والدینشان به گونه اى نیست که بتوانند راحت، مشکلشان را با آنها در میان بگذارند و تصور می کنند که در صورت طرح چنین مشکلاتى براى والدین، آنها عکس العمل خوبى نشان نمی دهند یا به خاطر بروز مشکلات، بچه ها را سرزنش می کنند. چنین شرایطى درباره کنکور هم صادق است.ممکن است که فرزند کنکورى شما در برنامه ریزى، نحوه مطالعه، میزان مطالعه، نتیجه گیرى از میزان تلاش خود و … دچار مشکل شده باشد. در چنین شرایطى او به دنبال فردى است که براى حل مشکل یا تسکین خود از او کمک بگیرد، و معمولاً اگر فضا و کانون خانواده براى طرح مشکلش مناسب نباشد یا او این فضا را مناسب نبیند از دوستانش کمک می خواهد.گرچه این افراد گاهى می توانند راهنمایى هاى خوبى نیز داشته باشند، اما گاهى نیز ممکن است که فرزند شما نتواند نتیجه خوبى از این دوستى و راهنمایى بگیرد.ایجاد روابط دوستانه در میان والدین و فرزندان، یکى از مهمترین مسائل تربیتى است. درباره کنکور ى ها این روابط به خاطر شرایط خاصى که آنها در آن به سر می برند، مهمتر است؛ پس سعى کنید براى اینکه فرزند شما از نتیجه تلاش خود در این دوره، نتیجه خوبى بگیرد، حتماً روابط خوب و دوستان هاى را با او در پیش بگیرید و به وی نشان دهید که دوستش دارید و رفتارى با او داشته باشید که به وی القا کند که مانند یک دوست، و نه از موضع برتر و به عنوان بزرگ خانواده، خواهان پیشرفت او هستید.از نصیحت کردن پى در پى بپرهیزید و اجازه دهید تا او در کنار شما احساس آرامش کند. حتى اگر تخصصى درباره مشکل وی ندارید به او نشان دهید که مانند یک دوست خوب و واقعى در کنار وی هستید وحمایتش مى کنید تا مشکلش برطرف شود. افرادى که بیشتر مورد محبت و تکریم واقع می شوند، امید بیشترى خواهند داشت؛ پس با ابراز عشق و محبت خود، امید به موفقیت را در او تقویت کنید.

۲ -محیط مناسبى را براى مطالعه فرزندانتان فراهم کنید
بسیارى از والدین تصور مى کنند که در مدت آمادگى براى کنکور، این فقط فرزند کنکورى آنها است که باید تلاش کند و به نتیجه برسد و آنها نقشى در رسیدن فرزندشان به این هدف ندارند؛ در صورتى که در طول آمادگى براى کنکور، والدین هم باید به نوعى کنکور را تجربه کنند. یکى از مهمترین وظایف خانواده ها در این مدت، آن است که محیط خانه را براى فرزند کنکورى خود به گونه اى آماده کنند که او بتواند براحتى درس بخواند و از نظر سر و صدا، رفت و آمد مهمانان، مکالمه هاى تلفنى و … مشکلى نداشته باشد. براى این منظور، شما والدین عزیز می توانید از سایر اعضاى خانواده نیز کمک بگیرید و فضاى شاد و
مهربانانه اى را در خانه فراهم کنید. اگر فرزند شما شاهد رابط ه گرم و محبت آمیز افراد خانواده باشد، تمرکز و آرامش بیشترى خواهد داشت و بهتر درس می خواند. از طرح مسائل اختلاف برانگیز و درگیری هاى لفظى و رفتارى با اعضاى خانواده، جداً خوددارى کنید و مسائل و مشکلات خانوادگى، اقتصادى و اجتماعى را در ایام کنکور، وارد فضاى خانواده نکنید؛ چون آرامش و تمرکزفرزندتان را از بین می برد.
در زمانى که فرزند شما مشغول مطالعه است، سر و صدا و برنامه هاى تلویزیونى را به حداقل برسانید و به نزدیکان و دوستان خود به روشنى و راحتى بگویید که به دلیل کنکورى بودن فرزندتان، پذیرایى و دید و بازدید هایتان را به حداقل رساند هاید. ضمناً مکالمه هاى تلفنى خود را محدود به زما نهایى بکنید که فرزند شما در خانه نیست و برنامه هاى تفریحی تان را، حتى اگر فرزند کنکورى تان اصرار دارد که می توانید به این برنامه بپردازید، به زمانى موکول کنید که او نیز بتواند در آن شرکت کند و کمى از تنش و استرس کنکور بکاهد. نکته دیگرى که شما والدین عزیز باید حتماً به آن توجه داشته باشید این است که به تغذیه فرزند کنکورى خود، بیش از گذشته اهمیت دهید. منظور ما از این سخن، این نیست که غذاهاى گران و پر هزینه ای را براى وی فراهم کنید؛ بلکه غرضمان آن است که در تغذیه روزانه او حتماً مواردى را بگنجانید که در یادگیرى بهتر وی و کاهش استرس و اضطرابش کمک مى کند؛ البته گاهى نیز با مهیا نمودن غذاهاى مورد علاقه وی نشان دهید که براى او و زحمتى که مى کشد، ارزش قائل هستید. موفقیت در کنکور را یک موفقیت خانوادگى تلقى کنید و براى موفقیت عضو کنکورى خانواده از هیچ راهکارى دریغ نکنید و همه امکانات را براى حصول به موفقیت وی به کار بگیرید. اگر شما سعى کنید که محیط منزل را براى آمادگى فرزند کنکوری تان بخوبى مهیا کنید، او نیز لطف شما را خواهد دید و تلاش بیشترى خواهد کرد.

۳ -او را با دیگران مقایسه نکنید
یکى از بدترین کارهایى که والدین م ىتوانند در مورد فرزند کنکورى خود انجام دهند، این است که او را با یکى از کنکور ى هاى فامیل یا دوست یا افرادى که در گذشته کنکور داد هاند، مقایسه کنند. این مقایسه می تواند بشدت براى وی آسیب رسان باشد؛ زیرا به خاطر داشته باشید که در کل، فرزند شما به دلیل آمادگى براى کنکور، استرس و نگرانى خاصى را پشت سر مى گذراند و این کار شما و آوردن مصدا قهاى مختلف باعث می شود تا او بیشتر احساس نگرانى و استرس کند؛ در حالى که استرس زیاد باعث کاهش میزان فعالیت و نتیجه گیرى وی مى شود؛ به علاوه ممکن است افرادى که شما آنها را با فرزند کنکورى خود مقایسه مى کنید واقعاً آن طور مطالعه نکرده باشند که شما در موردش صحبت مى کنید؛ زیرا نتیجه نهایى پس از کنکور مشخص می شود، نه طبق فر ضها و سخنان اطرافیان.
موضوع دیگرى که باید به خاطر داشته باشید این است که سبک و نوع مطالعه، میزان یادگیرى، نوع برنامه ریزى، میزان مطالعه و … هر داوطلبى با داوطلب دیگر فرق می کند. ممکن است که فرزند شما با یک بار مطالعه یک درس بخوبى آن را یاد بگیرد یا در درس یا دروسى استعداد داشته و در برخى از دروس دیگر احتیاج به مطالعه بیشتر داشته باشد؛ پس تلاش کنید تا به جاى اینکه با مقایسه فرزندتان با دیگران، باعث نگرانى و استرس وی شوید، او را با خودش مقایسه کنید و به خاطر در سهایى که مطالعه کرده و پیشرفتى که از زمان آمادگى کنکور، تاکنون داشته است تشویق کنید و به وی نشان دهید که زحمت و تلاشش را می بینید و براى آن ارزش قائل هستید.
۴ -باعث استرس او نشوید
یکى از مسائلى که استرس را در داوطلبان کنکور بیشتر می کند نگرانى هاى والدین است. والدین به دلیل نگرانى خود، کارهایى را انجام می دهند که باعث استرس و اضطراب بیشتر کنکورى ها مى شود.
جملاتى مانند :«درس خواندى؟ تست زدى؟ چند درصد زدى؟ » و… بیشتر از اینکه تاثیر مثبت داشته باشد، سبب ایجاد تنش و استرس در فرزند کنکورى آنها مى شود. همچنین جملاتى نظیر «تو همیشه در حال استراحتى »« این قدر تلویزیون تماشا نکن»« بس است دیگر از پشت کامپیوتر بلند شو ،« و نظیر این جملات، تأثیر بسیار بدى روى ذهن داوطلب کنکور دارد؛ زیرا باید قبل از هر چیز به این موضوع توجه داشته باشید که فرزند شما برنامه هاى به منظور مطالعه و آمادگى براى کنکور دارد و طبق آن برنامه در حال درس خواندن است و اگر شما او را در حال کارهاى متفرقه می بینید بخشى از برنامه استراحت اوست؛ حتى اگر مطمئن باشید که فرزند شما به اندازه دیگران تلاش نمی کند، این کار شما و این طرز صحبت کردن با وی باعث می شود تا او دچار استرس و اضطراب بیشتر شود و نتواند تصمیم درستى براى کنکور بگیرد و برنامه ریزى مناسبى داشته باشد.
تلاش کنید تا به جاى استفاده از جملات توبیخى و جملاتى که باعث ناامیدى و استرس او می شود،از جملات انگیزشى و مثبت استفاده کنید. این کار نه تنها باعث می شود تا از استرس فرزند کنکورى شما کم شود، بلکه باعث می شود تا وی انگیزه و اعتماد به نفس خوبى پیدا کرده و با جدیت مشغول مطالعه شود. به یاد داشته باشید که خانواده ها، بیشترین نقش را براى افزایش تمرکز، انرژى و روحیه داوطلبان دارند. به کارهاى مثبت و خوب و مطالعه فرزندتان توجه نشان دهید و از او قدردانى کنید «تا انرژ ى اش بیشتر شود.» تأثیر جملاتى نظیر «واقعاً خسته نباشى »« اراده ات براى درس خواندن ، تحسین برانگیز است و…» تأثیر بسیارى در بالا بردن روحیه داوطلب کنکورى دارد. زمانى که داوطلب کنکور تصور می کند که از نگاه والدینش فردى فعال، درسخوان، باهوش و تواناست،آرامشى وصف نشدنى به او دست مى دهد که جلوى بسیارى از اضطرا بها و استر سها را مى گیرد. ضریب موفقیت هر داوطلب برابر است با ضریب اعتماد به نفس او؛ بنابراین، خانواده ها با رفتار مناسب و کلامهاى امیدبخش خود تا مى توانند می بایست خودباورى و احساس شایستگى و تفکر مثبت داوطلب کنکور را تقویت کنند.

۵- انتظارات خود را تعدیل کنید
همه والدین آرزو دارند که فرزندشان در مسأله ادامه تحصیل و سایر امور زندگى، فرد موفق و پیروزى باشد؛ اما این آرزو نباید باعث شود تا شکافى بین شما و فرزندتان به خاطر توانایى هاى او به وجود آید. به این موضوع توجه داشته باشید که هر فردى در زمین هاى خاص استعداد دارد و نباید شما از او توقع داشته باشید که طبق میل شما عمل کند و آنچه شما می خواهید شود. انتظارات بیش از حد از فرزندان در انتخاب رشته هاى تحصیلى یا دانشگاه هاى خاص، اگر خارج از توان او باشد، روحیه امید را در او تضعیف کرده و وی را از موفقیت باز می دارد و در واقع نه تنها او را به چیزى که شما انتظار دارید نمی رساند، بلکه مانع ظاهر شدن وی در حد توانای یهایش می شود؛ پس به جاى اینکه هدف کنکور و آینده او را مشخص کنید، به وی هم فکرى داده و راهنمایی اش کنید که طبق شناختى که از خود و استعدادهایش دارد، در کدام سمت و سو حرکت کند. مطمئن باشید که اگر فرزندتان در کنکور، طبق میل و استعدادهاى خودش پیش رود، در آینده فرد بسیار موفق و برجست هاى خواهد شد.

۶-به او فرصت جبران بدهید
همه ما در دنبال کردن اهداف و مسیر زندگى خود، گاهى دچار اشتباه می شویم. فرزند کنکورى شما نیز از این امر مستثنى نیست. اگر فکر می کنید که وی تا الان برنامه خوبى نداشته، بخوبى مطالعه نکرده یا در یادگیرى بعضى از در سها دچار مشکل بوده و کارى براى رفع این مشکل انجام نداده است به او فرصت جبران دهید. اگر فرزند شما متوجه ضع فها و مشکلات خود نشده است، با آرامش و در محیطى دوستانه، اشتباهات وی را گوشزد کنید و اگر خودش متوجه نقص ها و مشکلاتش شده است، اجازه ندهید که احساس یأس و ناامیدى کند؛ بلکه با واقع بینى، او را در برنامه ریزى برای رفع نقاط ضعفش یارى کنید تا با انرژى بیشترى به کار خود ادامه دهد.
۷ -با او هماهنگ باشید
برنامه درسى، خواب و استراحت عضو کنکورى خانواده اهمیت زیادى دارد؛ پس سعى کنید تا حد امکان با او هماهنگ باشید. بعد از خوابیدن وی بیدار نمانید و با روشن گذاشتن چرا غها، تلویزیون و سر و صدا کردن، آرامش او را به هم نزنید. بخشی از وقت خود را به وی اختصاص دهید و با او همراه باشید. اگر او فرصتى براى استراحت در برنامه مطالعاتى خود در نظر گرفته است، سعى کنید تا در صورت تمایل فرزند کنکورى تان، مدتى را با وی بگذرانید.
نکات زیر نیز می تواند به موفقیت بیشتر شما والدین در این زمینه کمک کند:
۱  -تر سها و نگران ىهاى خود را با خداوند مهربان در میان بگذارید و از دریاى پر مهر وی براى فرزندتان طلب موفقیت کنید.
۲  -از تذکر مداوم به فرزندتان در مورد در س خواندن و عواقب درس نخواندن پرهیز کنید؛ چون تمایل او را به خواندن درس کمتر می کند.
۳- خطاها و اشتباهات فرزندتان را بزرگ نکنید و با احترام و آرامش، او را به جبران آن خطا تشویق کنید.
۴ -اعتماد خود را به توانایى او براى جبران و بهتر شدن، با خوشحالى و شادى اعلام کنید و از ابراز انتظارات خارج از توان فعلى وی خوددارى کنید؛ چون موجب افزایش اضطراب او می شود.
۵- به احساسات درونى (تر سها و نگرانى ها و آرزوهایش…) او احترام بگذارید و به درد و د لهاى وی توجه داشته باشید. گوش مهربان و شنواى شما او را آرام مى کند و به وی انرژى می دهد.
۶ -براى کمک به فرزندتان در امور درسى آماده باشید و اگر درخواست کمک کرد، به او کمک کنید، اما در کار درسى وی دخالت نکنید.
۷-هنگام کمک کردن به فرزندتان در در سها، به توانایى هاى او توجه کنید و نقاط ضعف وی را با مهربانى یادآورى کنید و کمک کنید که توانای یایش را نشان دهد.
۸ -از برنامه درسى فرزندتان کاملاً مطلع باشید.
۹ -در کمک رسانى به فرزندتان، از بی حوصلگى و بداخلاقى و جرّ و بحث و تحقیر و سرزنش او و منت گذاشتن بر سر وی بشدت پرهیز کنید.
۱۰- با دبیران و مشاور فرزندتان ارتباط مداوم داشته باشید و از نظرات آنها در مورد وضعیت درسى و رفتارى فرزندتان اطلاع دقیق به دست آورید.
۱۱ -به جاى اصرار بر قبولى در کنکور و وارد کردن فشار روحى و استرس به فرزندتان، به روند فعالیت درسى و خلاقیت رفتارى او توجه کنید.
۱۲- آمال و آرزوهاى درسى و شغلى خودتان را متوجه فرزندتان نکنید و براى او هدف مشخص نسازید.
۱۳ -در مواقع بحرانى با فرزندتان همدلى کنید.
۱۴ -فضاى مناسبى که دانش آموز بتواند خودش را در آن فضا قرار دهد و توانمندى هایش را اثبات کند، برای وی ایجاد کنید.
۱۵ -بنیه علمى فرزند دانش آموزتان را تقویت کنید و در حدى که در توان دارید نیازهاى کنکورى او را بر طرف سازید.
۱۶- گاهى خانواده از نظر مالى در حدى نیست که بتواند فرزندش را به کلاسهاى کنکور بفرستد یا کتابها و وسایل کمک آموزشى برایش تهیه کند؛ در چنین مواقعى توصیه مى شود که توانمندى هاى فرزندتان را دریابید و همان ها را تقویت نمایید و با همان امکانات کم، او را یارى کنید.
۱۷- اگر از نظر مالى در مضیقه هستید به فرزندتان نشان دهید که تمام سعى خود را براى موفقیت او انجام داده اید مثلاً بگویید «خیلى متأسفم که نمى توانم از نظر مالى به تو کمک کنم. اگر نمى توانم به کلا سهاى چند میلیونى کنکور بفرستمت ، در عوض برایت CD  کمک آموزشى تهیه مى کنم ؛ یا به کلاس تستزنى مى فرستمت» گفتن این جملات به دانش آموز نشان مى دهد که والدینش همه تلاششان را براى موفقیت او انجام مى دهند؛ پس او نیز قوت قلب می گیرد و تلاش خود را بیشتر خواهد کرد.


منبع: پیک سنجش

نوع مطلب :
برچسب ها : پدرها، مادرها، شما هم، کنکوری هستید،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 11 فروردین 1394
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:57 ق.ظ

You actually stated this terrifically.
buy cheap viagra generic online online viagra uk cheapest place to buy viagra online cheap viagra with prescription order viagra online without a prescription sildenafil buy online buy viagra tablets sildenafil online pharmacy buy viagra without a prescription online buy cheap viagra pills online
دوشنبه 22 مرداد 1397 08:44 ب.ظ

Cheers. Lots of data!

cialis for sale south africa cialis 5 mg effetti collateral cialis generico in farmacia tadalafil 5mg cialis generico in farmacia weblink price cialis calis cialis dosage amounts viagra or cialis cialis prezzo di mercato
دوشنبه 7 خرداد 1397 06:56 ق.ظ

You said it nicely.!
comprar cialis 10 espa241a generic cialis review uk buy cialis sample pack tadalafil tablets cialis super kamagra tadalafil generic cuanto cuesta cialis yaho cialis lilly tadalafi cialis wir preise generic cialis soft gels
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 07:34 ق.ظ

You stated that well!
sublingual cialis online cialis with 2 days delivery cialis farmacias guadalajara cialis rezeptfrei interactions for cialis buying cialis in colombia cost of cialis cvs cialis kamagra levitra tadalafil generic where do you buy cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 09:59 ب.ظ

Regards, I appreciate this.
cialis sale online cialis 5 mg para diabeticos cialis 5 mg schweiz cialis tadalafil online cialis official site buy cialis cheap 10 mg cialis generic availability cialis 5mg cialis pills price each cialis 5 mg scheda tecnica
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 12:28 ب.ظ

With thanks. I enjoy this!
buy viagra uk without prescription where to buy viagra pills is buying viagra online safe buy generic viagra with paypal buy viagra onlines cheapest viagra with prescription where can i buy sildenafil online buy viagra in china safely buy viagra online viagra generic online pharmacy
شنبه 4 فروردین 1397 03:04 ق.ظ

Kudos! I like this!
buying brand cialis online cost of cialis per pill cialis with 2 days delivery prix de cialis cialis prices cialis cipla best buy cialis 5mg billiger when can i take another cialis buy cialis uk no prescription venta de cialis canada
دوشنبه 28 اسفند 1396 08:21 ق.ظ

Whoa loads of beneficial advice.
tadalafil tablets cialis online napol callus cialis online napol compare prices cialis uk cialis 5 mg funziona the best site cialis tablets cialis bula cialis bula cialis y deporte
دوشنبه 30 مرداد 1396 11:59 ق.ظ
You can definitely see your skills within the article
you write. The arena hopes for more passionate writers like you who
aren't afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.
جمعه 13 مرداد 1396 10:05 ق.ظ
Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
has some overlapping. I just wanted to give you a quick
heads up! Other then that, awesome blog!
سه شنبه 11 فروردین 1394 03:02 ب.ظ
سلام وبلاگت خوبی داری من که از بعضی از مطالبت راضی
سه شنبه 11 فروردین 1394 01:47 ب.ظ
سلام دوست من ممنون از وبلاگت زیبا و کاملا کارآمد و کاربردی که به نظر من با نظرات من هماهنگ بود فقط یه مشکل کوچیک داری اونم بازدید وبلاگت هست که بهت پیشنهاد می کنم بیا به این آدرس سر بزن و بلاگت رو ثبت کن تا وبلاگ نویس های دیگه هم به وبلاگت سر بزنن اینجوری میتونی بازدید وبلاگت جبران کنی
سه شنبه 11 فروردین 1394 01:01 ب.ظ
می دونی چرا باید مرتب به من سر بزنی؟ اگه یه بار بیای حتما علتش رو متوجه میشی.پس حتما بیا.ممنون
سه شنبه 11 فروردین 1394 11:44 ق.ظ
سلام
سال نو مبارک فقط چند روزه وبلاگم رو راه اندازی کردم ، موضوع وبلاگ من یکم اختصاصیه ، یعنی فقط با وبلاگ های پر محتوا مثل وبلاگ تو تبادل لینک می کنم . اینجوری هم بازدید تو زیاد میشه و هم بازدید من.

ممنون میشم یه سر بزنی و باهام تبادل لینک کنی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی